Ana Sayfaislami sohbet Sohbetislami sohbet Forumislami sohbet İletişim
Kullanıcı Adınız:  
Kullanıcı Şifreniz:
Ana Sayfaislami sohbet Haberlerislami sohbet Güncelislami sohbet Peygamberimizislami sohbet Kur'an-ı Kerim Oruçislami sohbet Hacislami sohbet Zekatislami sohbet Ahlakislami sohbet Şiirislami sohbet Videoislami sohbet Sohbetislami sohbet Forumislami sohbet İletişimislami sohbet
Ana Menü
Mini Anket
Dini Bilginiz Ne Kadar...?
Mükemmel
Iyi
Idare Eder
Kötü
Berbat
 

En Çok Okunanlar

0–36 Ay Çocugunda Toplumsal Kurallar

16.07.10 | Kategori: Ahlak bilgileri

0–36 Ay Çocugunda Toplumsal KurallarToplumsal kurallar, bireyin özel yaşamında ve toplum içinde uyması gereken kuralların tümüdür.Toplumsal kurallar sayesinde çocuk, toplumun bir üyesi olduğunu fark eder. Böylece sosyal ortama uygun davranışlar göstermeyi öğrenir.
Çocuğun anne-babadan aldığı iki olgu vardır: Sevgi ve Eğitim. Sevgi; kabullenme,koruma, kollama ve sevecenlik gibi bütün olumlu duyguları içerir. Eğitim ise; öğretilen her şeyi, verilen bilgileri, becerileri, yasakları, kuralları, inançları, değer yargılarını, görgü kurallarını ve insanın sosyalleşmesi için gerekli olan tüm toplumsal değerleri kapsar.

 

Disiplin; çocuk eğitiminin önemli bir parçasıdır. Aile içindeki denge ve düzenin oluşturulmasında büyük önem taşır. Ancak disiplin, toplumumuzda "cezalandırma” ile eşanlamlı olarak değerlendirilmektedir. Her ne kadar kelime anlamıyla "sertlik” ve "kuralcılık” gibi kavramları çağrıştırıyorsa da gerçek anlamda disiplin, çocuğun topluma uyumunu sağlayarak, davranışı yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Disiplin, çocuğa istenilen davranış ve alışkanlıkları öğretir. Kendi kendini denetleme ya da iç denetim demek olan ahlak gelişimini sağlar. Disiplin, tutarlılık ve esneklik gibi temel ilkeleri içermelidir.

 

Katı ve baskıcı disiplinle davranışı yönlendirmeyi amaçlayan anne-baba; çocuğun kendilerine karşı korku, öfke ve kızgınlık içinde olmasına sebep olur. Çocuğa saldırgan olmayı ve sorunlarını şiddet yoluyla çözmeyi öğretir. Dolayısıyla çocukta zayıf vicdan ve ahlak gelişimine yol açar.

Disiplin, bir eğitim aracı olarak düşünüldüğünde korkutma, utandırma, gururunu kırma gibi kavramlarla iç içe olmamalıdır. Disiplinin iki temel amacı vardır; Birincisi, çocuğa anlaşılır, kesin ve sınırları olan, güvenli bir ortam sunmaktır. Bu ortam çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Disiplinin ikinci amacı ise, çocuğun kendi kendini yönetme yeteneği yani öz denetim kazanmasıdır. Çocuk denetim altında değilken de öğrendiklerini
uygulayabilmeli, kurallara uymayı sürdürebilmelidir. Ana babası yanındayken kurallara uyan ama denetim kalkınca çığırından çıkan çocuk, öz denetim yeteneği kazanmamış demektir.


 Görgü Kuralları

 
Görgü kurallarının temellerinin atıldığı ilk yer aile ortamıdır. Görgü kurallarını çocuğa öğretmek sadece bilgi aktarımıyla olmaz. Çocuk önce aile ortamında uygulanan ve geçerli olan toplumsal kuralları gözlemler. Daha sonra taklit eder ve uygular.Çocuğa görgü kurallarını öğretirken iki önemli kriter vardır. Birincisi çocuğun kuralları uygulayabilecek yaşta olması, ikincisi ise anne-babanın uygulanması beklenen toplumsal kuralların altını çizmiş olmalıdır.


Eğitim Ortamında Görgü Kuralları

 

 

.
Öğretmenin çocuklara öğreteceği görgü kuralları şunlardır:


 Sabahları okula geldiğinde "günaydın” demeyi ve akşam okuldan ayrılırken "iyi akşamlar” demeyi,
 Sınıf içinde gürültü yapmamayı,
 Hasta olanlara "geçmiş olsun” demeyi,
 Ona bir şey verildiğinde "teşekkür” etmeyi,
 Çevremizdeki çiçeklere ve bitkilere zarar vermemeyi, çiçekleri koparmamayı,ağaç dallarını kırmamayı, çimlere basmamayı,
 Çöpleri çöp sepetine atarak, çevreyi kirletmemeyi,
 Yemek yerken konuşmaması gerektiğini,
 Bir şey alırken "izin istemeyi’’ çocuklara öğretmek gerekir.


Evde Görgü Kuralları

 

 

 

 

 

 

 

www.saglikuzerine.com

Görgü kuralları, aile ortamı içinde kabul gördüğü ve onaylandığı oranda çocuğa geçer.
Öğrenmenin önemli bir bölümü taklit edilerek gerçekleştiği için, çocuğun iyi bir modele ihtiyacı vardır. Örneğin, sofra kuralları ile ilgili çocuktan "yavaş yemek yemesi isteniyorsa”bu istek, çocuğa söylenmelidir. Ancak bu söylenirken anne-babada davranışlarına dikkat ederek bu kurala uygun davranmalıdır.0 yaşından sonra çocuk, toplumun iyi/kötü, doğru/yanlış ve ayıp gibi yargılarıyla karşılaşır. Bu dönemde bebek olarak değil de çocuk
olarak kabul edilmeye başlanır. İlk karşılaştığı kural, tuvalet eğitimi konusundadır. Çocuktan artık "altına çişini ya da kakasını yapmaması” beklenir.
Çocuğa verilen eğitim, okulda da devam eder. Öğretmen çocuklara görgü kurallarını neler olduğunu öğreterek işe başlamalıdır. Daha sonra ise sınıfta davranışlarına dikkat ederek, çocuklara örnek davranışlar sergilemelidir
(Konu Anketi:0)
Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?:
PAYLAŞMAK GÜZEL ŞEYDİR
Benzer Konular:
muminnet

Eskiden tekkelerin, konakların ve köy odalarının kapısında “Edep Yâ Hû” yazan levhalar bulunurmuş. İnsanlar böyle mekânlara girerken bu sözle karşılanır, ikaz edilir, girdikleri mekânda edepli olmaya dâvet edilirlermiş. Edep kapısından


muminnet

Aile içinde çocuğa karşı tutum çocuğun karekterinin gelişmesinde çok önemli bir etkendir. Bundan dolayı anne babanın çocuğa tutarlı bir şekilde, anlayış ve sabırla yaklaşması gerekir. Aile ortamı çocuğun sosyalleştiği ilk ortam olduğundan çocuğa karşı bilinçli yaklaşım gelecekte kendine güvenli, sağlıklı düşünebilen, uyumlu, sevmeyi ve sevilmeyi bilen, sorumluluk ve kişilik sahibi bireyler yetişmesi için ilk adım olacaktır.


HZ.PEYGAMBER (sav);İN Aile hayatına getirdiği yeniliklerAlemlere rahmet olarak gönderilen Hz.Muhammed (sav), 1435 yıl önce dünyaya teşrif ettiklerinde kâinatın ufkuna bir güneş gibi doğmuştu.

Adab-ı Muaşeret (Ahlak Kuralları)
ADAB
Ahlak,terbiye ve nezaket kuralları. Birini ziyafete davet etmek manasını ifade eden edeb, İslam'ın güzel saydığı söz ve davranışlardır. Bu itibarla edep, insanların kendisine davet olunan bilimum hayır, zarâfet, usluluk ve güzel ahlak demektir. Edeb, insanı ayıplanma ve kötülenme sebeplerinden koruyan nefsin köklü bir kuvvetidir.İslâm'ın Evlilik Kurumuna Bakışıİslâm dini, hayat dinidir. İnsanın her türlü ihtiyaçlarının karşılanma­sını ve hayatının mutluluk içinde sürmesini hedefler.

0–36 Ay Çocugunda Toplumsal Kurallar Konusunu Yorumla:
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
İslâm'ın Evlilik Kurumuna Bakışı
İslâm dini, hayat dinidir. İnsanın her türlü ihtiyaçlarının karşılanma­sını ve
Evlenmenin Hükmü
Evlenmenin hükmü, normal şartlar altında fert açısından "sünnet-i müekkede"dir.
~~SeNi KoRDuGuM GiBi SeViYoRuM~~
Kirletildi tüm degerler. Yapmacik baharlarla, suni lalezarlarla süslenmeye
HZ.PEYGAMBER (sav);İN Aile hayatına getirdiği yenilikler
Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz.Muhammed (sav), 1435 yıl önce dünyaya
PEYGAMBER EFENDİMİZ (sas)'in Aile hayatı
Cenâbı Hakk'ın "Rab" isminin en üst seviyede temsilcisi Hz. Muhammed
Evlenmek istediğim erkek.....
1- Müslüman olmalı.. 2- Namuslu, Ahlaklı, imanlı, dini kültürü olmalı... 3-
Mustafa em yusufun Kürtce
 Mustafa em yusufun kürtce yorumu dinlemek isteyenler icin
Batuhandan İslam 'ın şartları
 İslamin şartlarını yeni ögrenmis kücük bir kardesimizin
Filistinde çocuk olmak
Herkes zengin olmayı iyi yaşamayı ister ya filistinde çocuk olmayı hic
Namazı dosdoğru kıl
Namazı dosdoğru kıl çünki namaz insanı hayasızlıktan ve
Keman Ağlıyor
Nedarem kardesimizin tavsiyesiyle dinledigim begendigim bir keman resitali ...
Hepimiz Secdedeyiz..
Secdedeyiz alnımız secdeye gititğinde turkluğümüz


MuminNet.Com © 2008 Powered by islami sohbet - dini sohbet - sohbet - chat